Voličské oprávnenie

Autor: Tomáš Zbornák | 10.1.2011 o 23:00 | (upravené 10.1.2011 o 23:12) Karma článku: 3,68 | Prečítané:  700x

Tak som sa dnes znova zamyslel a napadlo ma, že je zvláštne, že je nutné zložiť skúšky, aby človek mohol riadiť motorové vozidlo, je potrebné prejsť testami a skúškami aby sme mohli byť legálnymi držiteľmi strelnej zbrane, ale na získanie práva voliť a byť zvolený stačí dosiahnuť zákonom určený vek. Pritom dôsledky voličských činov sú v dlhodobom horizonte možno ešte fatálnejšie a vyžadujú viac zodpovednosti než šoférovanie, či držba pištole.  

Súčasná demokracia datuje svoj pôvod do antických gréckych mestských štátov. Je však dôležité si uvedomiť, že ani tam nebolo volebné právo všeobecné, koniec koncov jednalo sa o tzv. otrockú demokraciu, a tak právo voliť a byť volený prináležalo len pomerne úzkej skupine občanov.

Dnes otroctvo, aspoň v našich končinách, našťastie neexistuje. Formálne sme si pred zákonom všetci rovní, to je správne. Avšak myšlienka všeobecného volebného práva, akokoľvek je vznešená, je z objektívneho pohľadu naivná a nezodpovedná. Tak ako človek neznalý pravidiel cestnej premávky s vysokou pravdepodobnosťou spôsobí škodu sebe aj svojmu okoliu, či labilný strelec uvrhne do nešťastia seba i druhých, tak aj neznalý volič má malú nádej, že pomôže svojej krajine správne zvoliť svojich zástupcov.

Aké je teda moje riešenie ? Prečo nezaviesť určitý druh „voličskej skúšky“ povedzme z úplných základov modernej histórie, najpodstatnejších odvetví práva a politického vývoja na Slovensku za, povedzme, dve predchádzajúce garnitúry? Nič náročné, možno niečo na spôsob vodičských testov, kde najdlhšia odpoveď je zvyčajne tá správna. Podľa mňa by bolo zaujímavé sledovať ako by sa zmenil počet oprávnených voličov aj vzhľadom na rozšírenú ignoráciu volieb ako takých v poslednom období.

Princípom demokracie je snáď príslovie: „Viac hláv, viac rozumu.“ Len čo z toho keď polovica hláv netuší o čom tá druhá „točí“, a naopak. Prečo trošku nevyrovnať všeobecnú voličskú úroveň a nezabezpečiť tak aspoň čiastočnú objektivitu jednotlivých voličských hlasov ?

Tento príspevok nesmeruje proti žiadnej politickej strane, ani skupine občanov. Je to len taký výplod bezsennej noci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Iste, politici ani zajtra neprestanú nepoctivo zavádzať, ale aspoň by sme im to nemali uľahčovať.

DOMOV

Po streľbe v petržalskom paneláku zostali dvaja mŕtvi

Na chodbe tam našli telo ženy a muža, na mieste našli dieťa.

PLUS

Čipový génius Rado Danilák: Viem, ako súperiť s Intelom

Počítačový výskumník vysvetľuje, ako sa môže presadiť malý hráč.


Už ste čítali?